שאיבת שומן

 
 
 
צרו קשר עם ד"ר שופאני
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
שאיבת שומן
 
שאיבת שומן היא ניתוח שנועד לעצב ולפסל את מבנה הגוף. בניתוח מבוצעת שאיבה של הצטברויות שומן במקומות שבהם לא ניתן להורידו בעזרת דיאטה או פעילות גופנית. הניתוח השכיח הינו שאיבת שומן קטנה, שנועדה לפסל ולחטב את מבנה הגוף. בדרך כלל כמות השאיבה הממוצעת מהאזורים האלו לא עולה על 2 ליטרים של שומן.

להבדיל מתפיסת הציבור הכללית ניתוח שאיבת שומן אינו ניתוח להורדת משקל ואינו תחליף לדיאטה או לניתוחים בריאטריים. ניתוח שאיבת שומן מבוצע באזורים מוגדרים, ולא ניתן לבצע שאיבה מהרבה אזורים בבת אחת. על כן הירידה במשקל לאחר הניתוח היא קטנה במיוחד.
 
 
 
 
 
שאיבת שומן
 
 
 
 
 
 
 
בדיקה לפני ניתוח
 
הבדיקה חשובה כדי לבצע הערכה מדויקת של מידת האלסטיות של העור באזורים המתוכננים לשאיבה. בניתוח שאיבת שומן מבוצעת שאיבה של השומן מתחת לעור, והעור נדרש לעבור התכווצות והתאמה למבנה הפנימי החדש. הדרישה הזו מהעור היא בעלת חשיבות גדולה, כי אם העור לא מתכווץ אז תהיה נפילה של העור והופעה של כפלים. מידת האלסטיות של העור קובעת את מידת ההצלחה של שאיבת השומן מאותם אזורים.

ברמת העיקרון ידוע מניסיון רב שהאזורים שמגיבים בצורה הטובה ביותר מבחינת התכווצות העור בניתוחי שאיבת השומן הינם החלקים הצדדים של הירכיים הבטן. העור באזורים האלו, אם הוא לא נפול בצורה חריגה, הוא בעל יכולת התכווצות טובה, ועל כן התוצאה הסופית משביעת רצון.

ברמת התיאוריה, ישנם מנתחים מפורסמים אשר מבצעים שאיבת שומן בכמויות גדולות מאוד, כולל שאיבות היקפיות מכל היקף הירכיים. בעיניי, שאיבת שומן הינו ניתוח שבא לפסל ולחטב את מבנה הגוף ואינו מיועד לביצוע שאיבות גדולות. שאיבות שומן גדולות מסוגלות לגרום לשינויים קשים במאזן הנוזלים בגוף, לבעיות של דימומים ולתופעות לוואי רבות ולא רצויות, כולל סכנת בריאות.
 
 
 
 
 
אופי הניתוח ותקופת ההחלמה
 
ניתוח שאיבת שומן מבוצע לרוב בהרדמה כללית או אזורית. תקופת ההתאוששות לאחר הניתוח אורכת כשבוע, כאשר ניתן לחזור לפעילות יומית בתוך הבית למחרת הניתוח, כולל רחצה ומקלחת.

לאחר הניתוח האזור שעבר שאיבת שומן מאופיין בהופעה של בצקת ונפיחות. לכן נדרשת תקופת החלמה להתכווצות של העור ולהתאמתו. במהלך תקופת ההחלמה יש צורך ללבוש מחוך, אשר מפעיל לחץ קבוע על האזור הנשאב ותורם לספיגה של הנוזלים והבצקות מהאזור המנותח ולחיטוב הסופי. תקופת ההחלמה אורכת בין שישה שבועות לשלושה חודשים, ולאחריה הבצקת חולפת ומתקבלת התוצאה הסופית.

בתקופה הזו, אותם אזורים שעברו שאיבת שומן מתנהגים מבחינת הגוף באופן רגיל. ברוב המוחלט של המקרים אין חזרה של שומן בצורה מכוונת לאותם אזורים שעברו שאיבת שומן. באם המטופל/ת משמין לאחר הניתוח אז השומן מתפזר בצורה שווה או דומה בין חלקי הגוף, ולא ישירות לאותם אזורים מנותחים.

ניתוח שאיבת שומן, במידה והוא מבוצע בצורה הנכונה ומהאזורים הנכונים, כרוך באחוז נמוך של סיבוכים ומוביל לשביעות רצון גבוהה.