ניתוח עפעפיים

 
 
 
צרו קשר עם ד"ר שופאני
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ניתוח עפעפיים
 
העיניים נמצאות במרכז הפנים ומהוות מרכז צומת-לב. השינויים אשר מופיעים עם הגיל באזור העיניים כוללים עודפי העור בעפעף העליון והתחתון ונפיחויות. כל אלה גורמים להשפעה בולטת על מראה הפנים. לכן, ניתוח עפעפיים נחשב לאחד הניתוחים הנפוצים אשר מעניקים תוצאות יפות.

עם הגיל מופיעים באזור העין מספר שינויים. הראשון בהם הוא הופעה של עודפי העור בעפעף העליון ובהמשך מופיעים עודפי עור בעפעף התחתון ושקיות שומן בשני העפעפיים. בנוסף לשינויים הללו מופיעים קמטים באזור צידי העיניים ובמקרים מסוימים ישנה גם נפילה של הגבות. בכל אחד מהמרכיבים הללו ניתן לטפל לחוד וקיימת אפשרות לשלב בין הטיפולים. מבין קבוצת הניתוחים באזור העיניים, ניתוח עפעפיים העליונות הוא הניתוח הנפוץ ביותר.

ניתוח עפעפיים, במיוחד בעפעפיים העליונות, מסוגל לשנות באופן בולט ואף לשפר בצורה ניכרת את מראה הפנים. עודפי העור בעפעפיים העליונות מסוגלות לגרום להפרעה בשדה הראייה ואז הניתוח מבוצע בגלל מצב בריאותי.
 
 
 
 
 
 
 
בדיקה לפני הניתוח
 
הבדיקה לפני הניתוח היא בעלת חשיבות עליונה. מטרת הפגישה היא לעמוד על הבעיות הרפואיות מהן סובל המטופל. יש צורך בהערכה של המצב הבריאותי כולל מחלות הרקע, ולהתייחס במיוחד למחלת בלוטת התריס, ללחץ דם ולבעיות הקשורות לעיין, כגון יובש בעיניים או חוסר בדמעת.

טרם ההגעה לייעוץ מומלץ לבקר אצל רופא עיניים ולבצע בדיקת עיניים מלאה, כולל בדיקה לשלילת יובש בעיניים. בפגישה הראשונה יעריך הרופא את הממצאים הקיימים באזור העיניים, כולל העפעף העליון והעפעף התחתון, יעריך את מידת עודפי העור ונוכחות שקיות השומן ויגדיר את הניתוח והתוצאות המצופות ממנו. זאת כדי שתהיה התאמה מלאה בין רצון המטופל לבין התוצאות שניתן להגיע אליהם אחרי הניתוח. בפגישה לפני ניתוח עפעפיים, יוגדר במדויק הניתוח המתוכנן ומה הוא כולל.

בקמטים בשני צידי העיניים ניתן לטפל בצורה טובה מאוד, החל מתקופה של שישה שבועות לאחר הניתוח בעזרת זריקות של בוטוקס לאזור שמסביב לעיניים.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מהלך הניתוח
 
הניתוח בעפעף העליון מבוצע דרך הכפל הטבעי בעפעף, כך שהצלקת שנותרת אחרי הניתוח מוסתרת בתוך הכפל. החתך בעפעף התחתון מבוצע מתחת לריסים, כאשר הצלקת מתרפאת בצורה טובה מאוד. את ניתוח עפעפיים ניתן לביצוע בהרדמה מקומית או בהרדמה כללית.
 
תופעות לוואי וסיבוכים אחרי ניתוח עפעפיים
 
נפיחות ובצקת מסביב לעיניים מאפיינות את התקופה שלאחר הניתוח, נמשכות עד לשבוע ימים, ונעלמות באופן הדרגתי.

לעיתים לאחר הניתוח יש טשטוש ראיה, ראיה כפולה או תהליך של דלקת, תופעות אשר חולפות תוך מספר ימים לאחר הניתוח.

לאחר ניתוח עפעפיים יתכנו במקרים נדירים מצבים של סיבוכים נדירים, כולל דימום שבמקרים קשים מחייב ניתוח חוזר.

משיכה של העפעף כלפי מטה (אקטרופיון) - מצב שבמקרים מסוימים מחייב ניתוח מתקן. תכנון נכון של הניתוח מוריד את אחוז הסיבוכים הללו לנמוכים ביותר.

סיבוכים נוספים קשורים להצטלקות, שנשארת בעיניים עם תחושה של מתח ומשיכה של הצלקת, ממצאים אלו חולפים מעצמם במשך השבועות הראשונים לאחר הניתוח.
 
 
 
 
 
 
 
לאחר הניתוח
 
מומלץ לנוח מנוחה מוחלטת ביומיים הראשונים, ולהקפיד על מורם ושימוש בקומפרסים. יש לציין שהנפיחות ושטפי הדם שונים מאדם לאדם אומנם בסך הכול התופעות הללו חולפות תוך שבוע עד עשרה ימים. מומלץ בהחלט בימים הראשונים להקפיד על מנוחה מוחלטת, ובשבוע הראשון להימנע ממאמץ גופני כדי לא להחמיר את הנפיחות והבצקות וכדי להימנע מסכנת הופעת דימומים ותופעות לוואי לא רצויות.

יש לציין שניתוח עפעפיים ניתן לשילוב עם ניתוחים אחרים להצערת הפנים, דוגמת מתיחת פנים ו/או טיפולים וניתוחים נוספים באזור הפנים והגוף.
 
לסיכום
 
ניתוח עפעפיים נחשב לאחד הניתוחים הפלסטיים הנפוצים, עם תוצאות משביעות רצון. אם הוא מבוצע בצורה נכונה, אחוזי הסיבוך בו נמוכים במיוחד.