הרמת חזה

 
 
 
צרו קשר עם ד"ר שופאני
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הרמת חזה
 
במשך השנים, עם הגיל ובעקבות גורמים שונים כגון היריון, הנקה, ירידה במשקל וכוח המשיכה, מתרחשת נפילה של השדיים. הנפילה מאופיינת בצניחה של רקמת השד, יחד עם איבוד האלסטיות של העור, כך שהשד מאבד בסופו של דבר את הצורה הצעירה של שד עומד ומורם, ובמקביל השד מתרוקן והופך להיות נפול עם עור דק שאיבד מהאלסטיות שלו.
 
ניתוח הרמת חזה
 
זו הפעולה הכירורגית אשר נועדה לעצב ולהרים את השד מחדש. באותו ניתוח קיימת האפשרות להגדיל את השד, במידה ונפילת השד מלווה באובדן נפח, דבר השכיח אצל נשים לאחר היריון או ירידה במשקל.

ניתוח הרמה חזה המשולב עם הגדלת חזה נחשב לניתוח יותר מורכב מאשר ניתוח הגדלת חזה בלבד, וזאת בשל העובדה שמעורבות בו שתי פעולות כירורגיות: הגדלה והרמה.
 
 
 
 
 
בדיקת המטופלת
 
הביקור הראשון אצל המנתח הוא בעל חשיבות עליונה. בפגישה עם ד"ר שופאני מבוצעת בדיקה של השד, כולל מדידות המתייחסות למיקום הפטמה ביחס לכפל התת שדי, מרחק הפטמה מהכפל התת שדי, והערכה של איכות העור ועובי הרקמות.

הנתונים הללו מאפשרים לקבל הערכה מדויקת על מידת הנפילה וסוג הרקמות. המדידות הללו מאפשרות לתכנן את הניתוח ולהחליט האם יש צורך בהרמת חזה בלבד או בניתוח הרמת חזה והגדלת חזה. ברמת העיקרון קיימות מספר דרגות של הרמת חזה, ולפי חומרת הנפילה של השד מותאמת השיטה לניתוח.
 
 
 
 
 
 
 
סוגי ניתוח
 
השיטה הקלה להרמת השד היא על ידי הגדלתו (באמצעות תוספת שתל סיליקון). התוספת של שתל סיליקון מסוגלת לגרום להרמת חזה קלה ביותר, והיא בעצם מתאימה למצבים המאופיינים על ידי נפילה קלה כאשר הפטמה נמצאת באזור השד, במקום גבוה וכמעט במיקום הטבעי.

כאשר השד נפול יותר והפטמה נמצאת מתחת לאזור הכפל התת שדי, קיימת האפשרות לבצע הרמת חזה קלה על ידי חתך מסביב לפטמה בלבד.

במקרים של נפילה קשה יותר יש צורך בהגדלת מידת הרמת החזה ובהוספת חתך אשר נמשך מהפטמה לכיוון הכפל התת שדי. במקרים בהם הפטמה נמוכה מאוד, רקמת השד רפויה ושאר השיטות אינן מתאימות, יש צורך, בנוסף לצלקת מסביב הפטמה ולצלקת מהפטמה לכפל התת שדי, גם צלקת בחלק התחתון של השד, באזור הכפל התת שדי.
 
 
 
 
 
התאמת הציפיות
 
חלק לא קטן מהנשים פונות לניתוח של הגדלת חזה ו/או הרמת חזה עם גישה דומה לניתוח של הגדלת חזה. לכן חשוב להגדיש את ההבדל בין שני הניתוחים. ניתוח הרמת שדיים, בין אם מבוצע יחד עם הגדלת שדיים או בלי, אינו מסוגל לתקן את כל השינויים אשר נגרמו עם השנים לשד ולתת תוצאה דומה לזו המתקבלת מניתוח הגדלת חזה. תמיד תהיה מידה של נפילה של השד כחלק מהבעיה הבסיסית ברקמת השד.
 
 
 
 
 
 
 
החלמה לאחר הניתוח
 
ההחלמה לאחר ניתוח הרמת חזה תלויה בסוג הניתוח ונמשכת בדרך כלל בסביבות שבוע ימים, כאשר ניתן לחזור לפעילות יומיומית בבית כשלושה ימים לאחר הניתוח. ניתן להתקלח באופן חופשי החל מהיום השני לאחר הניתוח. יש ללבוש את החזייה המיוחדת במשך שישה שבועות לאחר הניתוח. המרכיב המאפיין את החזייה הוא היעדר הברזלים בחלק הקדמי וסגירה קדמית, מה שמוגדר כחזיית ספורט.
 
תוצאה סופית לאחר ניתוח הרמת חזה
 
אמנם ניתן ליהנות מהתוצאה מיידית אחרי הרמת חזה אבל התוצאה הסופית מתקבלת כשישה שבועות עד שלושה חודשים לאחר הניתוח, כאשר ההתייחסות היא לצורת השד רק בסוף תקופת ההחלמה. בתקופה המיידית לאחר הניתוח, השד יהיה מורם, גבוה, חזק ומתוח, ובאופן הדרגתי תהיה נפילה מסוימת של רקמת השד עד לקבלת התוצאה הסופית.

המראה הסופי של הצלקות שנותרות אחרי הניתוח, בין אם הן ממוקמות סביב הפטמה או יחד עם צלקת מהפטמה לאורך הכפל התת שדי או בכפל התת שדי, מתקבל לאחר חצי שנה עד שנה. התוצאה הסופית תלויה במנגנון הריפוי העצמוני של הגוף. אנו יודעים שבתקופה הראשונה, בין שישה שבועות לשלושה חודשים, הצלקת תהיה בולטת, אדומה ומגרדת, ובאופן הדרגתי יחול שיפור במצב הצלקת ועד לשלב ההחלמה המלאה.
 
 
 
 
 
סיבוכים לאחר ניתוח
 
זיהום ודימום - בדרך כלל ניתנים לטיפול מקומי ללא בעיות מיוחדות ובמקרים מורכבים מאוד יש צורך בהתערבות ניתוחית.

חוסר ריפוי ובעיות בריפוי הפצע - התופעה קיימת במיוחד במפגש הצלקות באזור הכפל התת שדי. ברוב המוחלט של המקרים ניתן לטפל בבעיה בטיפול מקומי וללא בעיות מיוחדות. במקרים קשים יש צורך בהתערבות כירורגית אשר בדרך כלל מסוגלת להביא לפתרון הבעיה.

הבדלים בין שני הצדדים ואסימטריה - כוללים בתוכם הבדלים בצורה ובגודל בין שני השדיים. ההבדלים שכיחים יותר בתקופה הראשונה ועד שלושה חודשים לאחר הניתוח, עד ששני השדיים מקבלים את הצורה הסופית. יש לציין שהבדלים קלים הם בתחום ההבדלים הטבעיים המקובלים, תכנון מדויק של ניתוח הרמת חזה מסוגל להבטיח במידה רבה את הצורה של השדיים.

סיבוכים ותופעות לוואי - אשר קשורות לשתלי הסיליקון במקרה ומבוצע שימוש בשתלי סיליקון, דומים לתופעות הלוואי שקיימות בשימוש בסיליקון בניתוח הגדלת חזה. ניתן לעיין בדפי ההסבר המתייחסים לניתוח להגדלת חזה לצורך השלמת המידע.
 
סיכום
 
ניתוח הרמת חזה, בין אם הוא משולב עם הגדלת שדיים או בלי הגדלה, הינו אחד הניתוחים המורכבים בתחום הכירורגיה הפלסטית. בחירת שיטה נכונה, הערכה מדויקת של מצב רקמת השד והעור, תיאום ציפיות והגדרת תוצאות לפני הניתוח, נחשבים לאחד מסודות ההצלחה של הניתוח. תוצאה מוצלחת בניתוח הזה מסוגלת לתת השפעה בולטת מאוד על צורת השד ובכך גם על תחושת הנשיות של האישה.