הקטנת חזה

 
 
 
צרו קשר עם ד"ר שופאני
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הקטנת חזה
 
ניתוח הקטנת חזה הינו ניתוח שנועד להקטין ולעצב את צורת השד אצל נשים עם חזה גדול. אין ספק שגודל השד מהווה גורם מגביל, אשר בנוסף להפרעה האסתטית עלול לגרום גם לבעיות רפואיות כגון כאבי כתפיים וגב.

ניתוח הקטנת חזה שכיח אצל שתי קבוצות נשים: צעירות לאחר גיל ההתבגרות הסובלות משדיים גדולים ונשים לאחר גיל הפוריות עם שדיים גדולים ונפולים, דבר הגורם להפרעה אסתטית ורפואית כאחד.
 
פגישה לפני הניתוח
 
חשובה במיוחד, כיוון שבה המנתח מבצע הערכה של רקמת השד ומדידות מדויקות, כולל מיקום הפטמה והיחס שלה לכפל התת שדי ולעצם הבריח.
 
ניתוח הקטנת חזה
 
ישנן מספר דרכים להקטנת שדיים כאשר כל שיטה מותאמת על פי דעת המנתח למצב האישה. המטרה העיקרית להגיע לשד קטן ומעוצב, עם מספר קטן של צלקות. בניתוח מבצעים הקטנה של רקמת השד, כריתה של עודפי עור והרמה של הפטמה לעמדה גבוהה יותר המותאמת למבנה הגוף. הצלקות שנשארות בעקבות ניתוח הקטנת שדיים נמצאות בד"כ מסביב לפטמה ומהפטמה עד לכפל התת שדי. במקרים מורכבים ושדיים גדולים קיים מצב של תוספת צלקת בחלק התחתון של השד ובכפל התת שדי.
 
 
 
 
 
החלמה לאחר הניתוח
 
בדרך הכלל ההחלמה לאחר ניתוח הקטנת חזה לא מורכבת ולא כרוכה בכאבים מיוחדים, ובדרך כלל ניתן לחזור לפעילות יומיומית כבר ביום השני. באופן הדרגתי חל שיפור בתחושה הכללית ובהחלמה. ניתן לחזור לפעילות מלאה כשבוע עד 10 ימים לאחר הניתוח.
 
צורת השד לאחר הניתוח
 
יש לציין שבתקופה הראשונה לאחר הניתוח, שישה שבועות ועד שלושה חודשים, השד תמיד ייראה מורם וגבוה. באופן הדרגתי תופיע נפילה של והתרוקנות של החלק העליון של רקמת השד עד למראה הסופי.

המצב בניתוח הקטנת חזה אינו דומה למצב של הגדלת חזה. במקרים של הגדלת חזה ניתן לקבל שד גבוה, מורם ומתוח, ואילו בניתוח הקטנת חזה קיימת תמיד נפילה של השד והתרוקנות של החלק העליון. מידת הנפילה תלויה בסוג רקמת השד ובמרקם שלה.
 
 
 
 
 
 
 
סיבוכים הקשורים לניתוח הקטנת חזה
 
הסיבוכים הם כלליים וכוללים סכנת שטף דם, סכנת זיהום וסכנת פעירה של החתך הניתוחי. רוב הסיבוכים האלו ניתנים לטיפול מיקומי ובמקרים קשים יש צורך בהתערבות כירורגית. נדיר שסיבוכים אלו נדיר פוגעים בתוצאה הסופית של הניתוח.
 
סיבוכים הקשורים למראה
 
צלקות - כאשר התוצאה הסופית של הצלקות תלויה במנגנון הריפוי העצמוני של הגוף. בתקופה הראשונה (שלושה עד שישה חודשים) הצלקות יהיו בולטות, אדומות ומגרדות, ובאופן הדרגתי חל שיפור במצבם עד להחלמה מלאה. הבדלים בין שני השדיים, הן בצורה והן בגודל, אשר יכולים להיות מורגשים במיוחד בתקופה הראשונה לאחר הניתוח. באופן הדרגתי ההבדלים הללו נעלמים ומתאזנים.

סיבוכים נוספים כמו פגיעה בתחושה של הפטמה, או זיהומים קשים, שאינם כה שכיחים.

יש לציין שההמלצה לנשים שעוברות הקטנת חזה היא להמשיך במעקב שד שנתי רגיל ולפי ההמלצות אצל רופא כירורג, כולל ביצוע בדיקת שד וממוגרפיה לפי המלצות משרד הבריאות.
 
 
 
 
 
סיכום
 
אין ספק שניתוח הקטנת חזה הוא אחד הניתוחים שנותנים תוצאות עם שביעות רצון גבוהה, מאוד למרות הצלקות שנשארות אחרי הניתוח, וזאת לאור ההקלה הניכרת בעקבות הקטנת גודל השד
 
הקטנת חזה