הגדלת חזה

 
 
 
צרו קשר עם ד"ר שופאני
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הגדלת חזה
 
בדומה לכל ניתוח, ניתוח הגדלת חזה מלווה בסכנה של שטפי דם וזיהומים, אלה הסיבוכים הידועים ביותר ושכיחותם מגיעה לאחוז אחד. זאת בשל העבודה שהשתל הוא גוף זר, שעלול לגרום לזיהומים. במקרים האלו יש צורך להוציא את השתל לתקופה זמנית ובהמשך להחזיר אותו.

שאר הסיבוכים הם פחות ידועים ושיכיחים בניתוח הגדלת חזה וכוללים:
 • דלף סיליקון: למרות שהשתל לא קרוע והוא שלם ידוע שקיימת דליפה של כמות מינימלית של סיליקון, וסיליקון בכמויות קטנות נמצא בחלב שתן דם. אומנם אין הוכחה או שלילה של נזק מהדליפה הזו.
 • פגיעה בתחושה בפטמה לאחר ניתוח הגדלת חזה: יתכן ותהיה ירידה זמנית בתחושה בפטמות. בד"כ ההתאוששות של התחושה בפטמות חוזרת תוך תקופה של 3-6 חודשים. במקרים נדירים תתכן פגיעה לצמיתות בתחושה בפטמות.
 • אסימטריה בין השדיים לאחר ניתוח הגדלת חזה: תתכן ותהיה אחרי הניתוח ויהיו הבדלים בצורה ובגודל בין השדיים, ההבדלים הללו ישתפרו אחרי הניתוח תוך ששה שבועות עד שלושה חודשים.
 • קרע בשתל הסיליקון: ידוע ויכול לקרות קרע בשתל, הסיבות אשר מביאות לקרע אינן מוגדרות וכנראה תלוי באורך החיים של השתל ומרכיבים נוספים שלא ניתנים לצפייה. הקרע יכול לגרום לכאבים ולשינוי בצורת השד. האבחנה נעשית ע"י ביצוע בדיקת US ו- MRI.
 
 
 
 
 
 • הופעת קפלים בשדיים אחרי הגדלה: תופעה ידועה וקשורה לכל סוג של שתל, בכל צורה, מכל סוג ובכל גודל יש קפלים ולעיתים קמטים. הבנתי שלפעמים ניתן אינה להרגיש את השתל, הקפלים או הקמטים ושלעיתים נדירות יותר אפשר לראות את הקפלים וגבולות השתל גם ללא מגע.

  ידוע לי שמידת הופעת הקפלים וקמטים על גבי השד, אינה ניתנת לחיזוי ואינה בשליטת הרופא ולא ניתן לצפות אל מי ועד כמה יורגש השתל, הקפלים או הקמטים, התופעה שבד"כ יותר אצל רזים. הוסבר שתמיד מרגישים את השתל בחלק התחתון הצדי של השד.
 • הוסבר לי שתופעה זו אינה מסוכנת וניתנת לשיפור (אך לא ניתן להעלימה כליל) בניתוח נוסף, על ידי החלפת השתלים, שינוי מיקום השתלים (מעל או מתחת לשריר).
 • קרעים בעור: יתכנו ויופיע בעור השדיים. קשה לצפות מתי ואצל מי תופיע התופעה אמנם ברור שבכל שעולים בגודל של השתל עולה סכנת הופעת הקרעים אין טיפול לקרעים. התופעה שכיחה אצל צעירות אשר לא עברו הריון ולידה ועור חזה לא עבר מתיחה.
 
מעקב
 
לאחר ניתוח הגדלת חזה יש צורך שהאישה תמשיך במעקב בדיקת השד ובבדיקה עצמונית, בדומה לכל אישה רגילה ולפי המלצות משרד בריאות.
 
 
 
 
 
 
ישיבה לפני ניתוח הגדלת חזה
 
ניתוח הגדלת חזה נחשב לאחד הניתוחים הפלסטיים הנפוצים והמוצלחים, אשר מסוגל לתת תוצאה קוסמטית מיידית, המשפיעה גם על הדימוי העצמי. שביעות הרצון המתקבלת מניתוח הגדלת חזה היא גבוהה מאוד.

הניתוח נחשב לאחד הניתוחים הפלסטיים הבטוחים, למרות שהוא כולל השתלת שתלי סיליקון, החדרת גוף זר לגוף. אולם עובדה זו אינה מונעת מביצוע הניתוח או מגבילה את הצלחתו, אלא רק מחייבת את המטופלת לדעת ולהבין את הנתונים הקיימים היום ברופאה לגבי ניתוח זה. במכלול השיקולים, הניתוח נחשב כבטוח אחד הניתוחים הנפוצים.

מטרת הניתוח היא להגדיל את השד באמצעות תוספת של שתל סיליקון. ההצלחה בניתוח מחייבת שיחה ובדיקה ישירה של המטופלת, כולל מתן דגש מיוחד על צורת השד, סוג העור, מידת האלסטיות של העור, עובי שכבת העור וגמישות הרקמה. כמו כן יש צורך במדידה מדויקת של המדדים המקובלים בבדיקת השד, המתייחסים למיקום הפטמה על השד ומיקום הפטמה ביחס לכפל התת שדי.

כל הנתונים הללו חשובים מאוד כדי לבצע את ההחלטה הנכונה בדבר סוג הניתוח הדרוש, מיקום השתל, גודל השתל, בעיקר להתאים את התוצאה לציפיות. כי בסופו של דבר, צורת השד שונה אצל כל אישה, ולא ניתן לייצר שדיים אחידות לכל הנשים. על כן צריך להתאים את הניתוח למטופלת.
 
 
 
 
בפגישה הראשונה מגיעים למספר החלטות חשובות. הראשונה קשורה לסוג הניתוח ולהחליט האם המטופלת מתאימה לניתוח הגדלת חזה בלבד או שיש צורך גם בניתוח של הרמת חזה. בהתאם להחלטה שמתקבלת ע"י ד"ר שופאני מגיעים גם להחלטה השנייה אשר מתייחסת לצורת וגודל השתל. בהתאם לקביעות הקודמות לבסוף יש להחליט על מיקום השתל, מעל השריר או מתחת לשריר.

התוצאה הסופית לאחר ניתוח הגדלת חזה מתקבלת בדרך כלל תוך שישה שבועות עד שלושה חודשים. בתקופה הראשונה לאחר הניתוח השד תמיד יהיה מורם, נפוח ובולט, ובאופן הדרגתי תהיה נפילה של השד עד למנח הטבעי.

בדרך כלל אני ממליץ על עיסוי לחלק העליון ועיסוי עדין לאזור השד החל מהשבוע השלישי לאחר הניתוח. העיסוי עוזר לשתל לשבת במקום ולקבל את הצורה הסופית.

 
 
 
 
 
 
 
שתל סיליקון
 
הסיליקון הוא אחד המרכיבים הנפוצים בטבע, המצוי במספר צורות. שתלי הסיליקון מורכבים ממעטפת סיליקון ותוכן של ג'ל סיליקון. קיימים היום שתלים עם ג'ל סיליקון בעל צמיגות נמוכה וצמיגות גבוהה יותר. ההעדפה כיום היא להשתמש בשתלים שיש בהם ג'ל צמיג, COHESIVE - ג'יל חצי מוצק שיתרונו המובהק טמון בכך שהוא אינו נוזל במקרה של קרע.

היתרון של שתלי הסיליקון טמון בשתי עובדות בסיסיות. הראשונה, שהשתל הוא רך ועדין ודומה במרקמו ובתחושתו לשד הרגיל. השנייה, שלחומר הסיליקון נטייה נמוכה לגרום לתהליך דלקתי ובעקבות כך לדחיית השתלים. לכן הוא אחד החומרים הנפוצים ונעשה בו שימוש נרחב.

קיימים שתלים המכילים מלח ובהם המעטפת עשויה מסיליקון והתוכן כולל נוזל מי מלח. לשתלים אלו תחושה ומרקם של נוזל, ותוצאותיהם אינן פחות אסתטיות ופחות מועדפות בהשוואה לשתלי הסיליקון לכן השימוש בהם בארץ בהגדלת חזה אינו כה נפוץ כמו שתלי הסיליקון.

למרות הפיתוח של שתלים חזקים, טובים ובאיכות גבוהה, קיימת עדיין הסכנה לקרע בשתל. הגורם לקרע אינו ברור, וייתכן שהוא נגרם בעקבות טראומה חיצונית חוזרת או קשורה לבלאי של השתלים. הקרע יכול להופיע אחרי תקופה קצרה וגם אחרי שנים רבות, ולגרום לשינוי בצורת השד ולכאבים. ניתן לגלות ולאבחן את השינויים האלו בעזרת בדיקת אולטרא-סאונד או בעזרת בדיקת MRI, שהיא בדיקת הבחירה היום לגילוי בעיות בשתלים. במקרים ומתגלה קרע בשתל יש צורך בהחלפה.

ידוע שקיימת דליפה של כמויות מזעריות של סיליקון, אשר מסוגלת להגיע לגוף. הכמויות האלו הן ברמה מזערית מאוד, ובמחקרים שנעשו לא הוכח, היום כל קשר ישיר בין ניתוח הגדלת חזה והשימוש בשתלי סיליקון לבין מחלות סיסטמיות דוגמת דלקות פרקים או מחלות עצבים.
 
 
 
 
 
יש לציין שהשינוי אשר נעשה במעטפות השתלים ובצמיגות ג'יל הסיליקון הקטינו באופן ניכר סכנת דליפת הסיליקון.

אחת הבעיות שנותרה קשורה לניתוח הגדלת חזה והשימוש בשתלי הסיליקון הינה ההתקשות וההתכווצות של הקופסית מסביב לשתל. מסביב לשתל הסיליקון מתפתחת באופן טבעי מעטפת, שהיא תופעה תקינה. במצבים מסוימים יכולה המעטפת לעבור תהליך התכווצות מסביב לשתל. התופעה בלתי צפויה ושונה ממטופלת למטופלת ותלויה בתכונות הגוף. הבעיה יכולה לגרום לחוסר נוחות ובמקרים קשים יותר לכאבים ולשינויים בצורת השד, דבר אשר במקרים קיצוניים מחייב בניתוח לפיתרון הבעיה ולהחלפת שתל הסיליקון.

הניתוח נחשב לאחד הניתוחים הפלסטיים הבטוחים, למרות שהוא כולל השתלת שתלי סיליקון, החדרת גוף זר לגוף. אולם עובדה זו אינה מונעת מביצוע הניתוח או מגבילה את הצלחתו, אלא רק מחייבת את המטופלת לדעת ולהבין את הנתונים הקיימים היום ברופאה לגבי ניתוח זה. במכלול השיקולים, הניתוח נחשב כבטוח אחד הניתוחים הנפוצים.

מטרת הניתוח היא להגדיל את השד באמצעות תוספת של שתל סיליקון. ההצלחה בניתוח מחייבת שיחה ובדיקה ישירה של המטופלת, כולל מתן דגש מיוחד על צורת השד, סוג העור, מידת האלסטיות של העור, עובי שכבת העור וגמישות הרקמה. כמו כן יש צורך במדידה מדויקת של המדדים המקובלים בבדיקת השד, המתייחסים למיקום הפטמה על השד ומיקום הפטמה ביחס לכפל התת שדי.
 
 
 
 
 
 
 
צורת השתלים ושיטות לניתוח הגדלת חזה
 
קיימים שני סוגים של שתלי סיליקון:

הסוג הראשון של שתל הסיליקון הוא עגול, בו משתמשים רוב הפלסטיקאים. השתל מגיע בכמה צורות וגבהים: גובה שטוח, גובה בינוני וגובה בולט במיוחד. ההבדל בגובה של השתל משפיע על הבלט בחלק העליון של השד.

הסוג השני של שתלי הסיליקון הוא השתל אנטומי, שצורתו כצורת טיפה והשימוש בו מוגבל.
 
 
 
 
 
שיטות לניתוח להגדלת חזה
 
את השתל ניתן להחדיר באמצעות אחת מ- 3 השיטות הבאות:

 • דרך הכפל התת שדי - השיטה המומלצת והנפוצה ביותר. השיטה מאפשרת גישה לרקמות שמאחורי השד ונותנת למנתח אפשרות לחשיפה המקסימלית.
 • דרך חתך בחלק התחתון של הפטמה - שיטה המחייבת לעבור דרך רקמת השד.
 • החדרת השתל דרך בית השחי.
 
לכל אחת מהשיטות יש יתרונות וחסרונות, ובמכלול הכללי, להערכתי, הגישה דרך החתך בכפל התת שדי היא המועדפת. זאת משום ששיטה זו כרוכה בהשארת צלקת בחלק התחתון הצדדי של השד, ומכיוון שהשד נופל הוא מכסה את הצלקת, שאינה נראית לעין.
 
 
 
 
 
 
 
יום הניתוח להגדלת חזה
 
לפני הניתוח ובהמשך פגישת הייעוץ עם ד"ר שופאני יש להצהיר בפניו על תרופות שאת לוקחת, תרופות קבועות, ואז ד"ר שופאני לפני הניתוח ייתן הוראות מדויקות לגבי התרופות שיש לקחת, ובמידה וירשה לך לקחת את התרופות אז ניתן ביום הניתוח לקחת את התרופות באופן רגיל לפי ההנחיות, עם מעט מים.

ביום הניתוח יש להגיע לבית החולים בצום מוחלט של 6 שעות (להימנע מכל שתייה וכל מאכל). ניתן להביא לבית החולים דברים אישיים.
וחשוב להצטייד בחזיית ספורט, כלי רחיצה, תוצאות הבדיקות, ורצוי להשאיר את כל התכשיטים ואת וחפצי ערך בבית.

בהגעה לבית החולים, מומלץ להגיע שעה לפני מועד הניתוח כאשר עליך לגשת למשרד הקבלה ובהמשך לעלות למחלקת האשפוז, במחלקה תתקבלי על ידי אחות המחלקה, אשר תיתן הסבר כללי על תהליך הקבלה ותמלא פרטים אישיים ותבצע לקיחת סימנים כולל לחץ דם ודופק.
 
 
 
 
 
בהמשך תיפגשי עם ד"ר שופאני לבדיקה רפואית ושיחת סיכום, ובמידה ונשאר לך ולבני משפחתך המלווה שאלות חשובות שלא שאלתם, אז זה הזמן לשאול. בהמשך תהיה שיחה עם המרדים אשר יבצע בדיקה רפואית ויעיין בבדיקות הדם, וייתן הסבר על ההרדמה, ויכין לשלב ההרדמה.

בסוף הניתוח ד"ר שופאני יעדכן את המשפחה המלווה, והמטופלת תהיה בחדר ההתאוששות ובהמשך המטופלת מועברת למחלקת האשפוז עד השחרור.

מהניתוח את מתעוררת עם חזיית ספורט, באזור החתך נמצאת חבישה עם רצועת פלסטר עדינה.

בחדר ההתאוששות את מועברת למחלקה כדי לנוח ומטופלת על ידי צוות רפואי, לקראת השחרור שוב תפגשי ד"ר שופאני ומקבלת הסבר על ההמשך.
 
 
 
 
 
 
 
לאחר הניתוח
 
ההחלמה אחרי ניתוח הגדלת חזה היא בין שבוע לעשרה ימים. כאשר קצב ההחלמה תלוי במטופלת, בגילה, במיקום השתל (מתחת או מעל השריר), ובגודל השתל.

מידת הכאבים משתנה ממטופלת למטופלת. אם השתל מונח מתחת לשריר – הכאבים חזקים יותר.

באם הניתוח מבוצע אצל בנות לפני גיל ההריון, כאשר רקמת השד עדיין לא עברה מתיחה, הכאבים חזקים יותר בהשוואה לאישה אחרי הריון ולידה, שאצלה רקמת השד כבר עברה מתיחה.
 
 
 
 
 
ברמת העיקרון ניתן לחזור לפעילות אחרי שבוע. המעקב אחרי הניתוח יבוצע במרפאה והמטופלת מקבלת הדרכה לגבי הטיפול בחבישה.

לאחר הניתוח המטופלת הולכת עם חזיית ספורט לתקופה עד שישה שבועות.
 
מעקב
 
לאחר ניתוח הגדלת חזה יש צורך שהאישה תמשיך במעקב בדיקת השד ובבדיקה עצמונית, בדומה לכל אישה רגילה ולפי המלצות משרד בריאות.